Zakłócenia lotnicze – w jakich okolicznościach przysługuje Ci odszkodowanie?

Pandemia koronawirusa wywróciła życie do góry nogami. Każdego dnia dowiadujemy się o dramatycznej sytuacji w wielu krajach, o coraz większej liczbie zakażonych i ofiar. W związku z tym, by wirus nie rozprzestrzenił się jeszcze bardziej, kolejne państwa, w tym Polska, wprowadzają nowe regulacje, między innymi zamknięcie granic, co w konsekwencji powoduje ustanie ruchu lotniczego. Co wobec tego mają zrobić osoby, które mają wykupiony lot?

Okoliczności nadzwyczajne – co to takiego?

Obecny stan globalnego zagrożenia zdrowia i życia wywołanego przez pandemię koronawirusa, to zjawisko bez precedensu w najnowszej historii świata. Jak podkreśla wielu ekspertów, od zakończenia II Wojny Światowej nie mieliśmy do czynienia z tak ogromnym kryzysem, który dotyka niemalże całego świata. Musiało to zaważyć na wszystkich dziedzinach życia, ograniczając również w wielkim stopniu międzynarodowe przeloty samolotów.

Mamy tu do czynienia z wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności, a te z definicji wykraczają poza odpowiedzialność linii lotniczych. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie państwa zdecydowały się na takie ograniczenia, dzięki czemu, jeśli masz wykupiony lot, a nie możesz skorzystać z tej możliwości, przysługuje ci prawo do odszkodowania – zgodnie z Rozporządzeniem Unijnym regulującym przypadki odwołanego lub opóźnionego lotu. Mimo tego prawa, niektórzy przewoźnicy mogą powoływać się na koronawirusa jako powód zakłócenia lotu. Co możesz zrobić w tej sytuacji?

Przede wszystkim powinieneś sprawdzić, czy koronawirus to faktyczny powód anulowania lotu, czy może jednak kryje się tu drugie dno, na przykład względy ekonomiczne. Jeśli tak, masz dużą szansę, by uzyskać odszkodowanie. Chcesz wiedzieć, jak to wygląda w twoim przypadku? Wystarczy wypełnić krótki wniosek znajdujący się pod adresem https://givt.com, by uzyskać niezbędne wsparcie!

Rozporządzenie nie pomaga, ale nie stoisz na straconej pozycji!

Rzeczywistość, którą znaliśmy do tej pory, została mocno zachwiana. Wcześniej nawet nie myśleliśmy o tym, że tak nagle, niemalże z dnia na dzień stracimy to, co wydawało się oczywiste, a więc możliwość zwiedzania całego świata. Teraz nawet jest problem, by dostać się do sąsiednich krajów, jak Czechy…

Jak się okazuje, przepisy także nie nadążyły za tymi zmianami, wobec tego unijne Rozporządzenie, o jakim wcześniej wspomnieliśmy, nie jest podstawą uzyskania odszkodowania. To dlatego, że nie uwzględniono w niej wystąpienia tak nadzwyczajnych, jak obecna, sytuacji. Niemniej, pamiętaj, że obecnie każdy, komu anulowano przelot, ma pełne prawo starać się o zadośćuczynienie – nie tylko w formie pieniężnej, ale też pod postacią vouchera do wykorzystania na zakup nowego biletu lub bezpłatnej zmianę terminu wylotu.

Przewoźnik robi problemy?

Niestety, zdarza się, że niektóre linie w ogóle nie biorą pod uwagę opcji zwrotu pieniędzy, narzucając dwa pozostałe rozwiązania: wybranie vouchera bądź zmianę terminu wylotu. Jeśli spotka cię taka sytuacja, wiedz, że nie musisz zgadzać się na tak postawione warunki, lecz wyrazić chęć odzyskania pieniędzy. Przewoźnicy nie powinni się upierać, lecz niezwłocznie dokonać przelewu na wskazane przez ciebie konto. Oczywiście, z racji obecnego kryzysu może potrwać to trochę dłużej. Jak tak się stanie, linie lotnicze powinni poinformować cię o opóźnieniach w płatnościach. Niezależnie, czy twój przewoźnik będzie robił w związku z tym problemy, czy nie, zawsze do zwrotu pieniędzy potrzebny jest dowód w postaci potwierdzenia rezerwacji biletu lub bilet elektroniczny.

Jak więc widzisz, w tych niespokojnych czasach potrzeba dodatkowej porcji zdrowia, cierpliwości i rozsądku. Pozostać w domu, wychodzić z niego tylko, jak zajdzie taka potrzeba, a podróże odłożyć na (miejmy nadzieję nieodległą) przyszłość. Jednocześnie, zawsze masz pełne prawo starać się o zwrot pieniędzy, jeśli twój planowany lot się nie odbył

Poprzedni artykułSmak i estetyka w jednym – czyli dlaczego domowe wypieki zawsze są najlepsze
Następny artykułJak być modnym w swetrze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj