Przepis na barszcz czerwony z uszkami na Wigilię

Kościół katolicki już nie wymaga, żebyśmy w Wigilię jedli postne potrawy, jednak wiekowa tradycja sprawia, że większość z nas nie serwuje potraw mięsnych w tym wyjątkowym dniu. Nie inaczej jest z barszczem. Wielu z nas w dzień Wigilii zje jarski barszcz czerwony. To danie występuje w całej Polsce, jednak w wielu różnorakich odmianach: na zakwasie, na grzybach suszonych, ukraiński czy w postaci kremu. Niektórzy przygotowania do barszczu czynią już kilka tygodni wcześniej, inni kupują barszczyk w kartonie. Najpopularniejszy wydaje się być „barszcz czerwony z uszkami”.

Aby przygotować BARSZCZ potrzebujemy:

– włoszczyznę
– ząbek czosnku
– 1 kg surowych buraków, obranych i startych
– 1 łyżka octu
– 2 pokrojone w ćwiartki jabłka
– ziele angielskie
– sól i pieprz
– liść laurowy
– kilka suszonych prawdziwków
– 1/2 łyżeczki suszonego majeranku
– ewentualnie szklanka soku z czarnej porzeczki lub buraków
Do dużego garnka wrzucamy: włoszczyznę, buraki i jabłka, zalewamy wodą. Dodajemy ziele angielskie (ok 3 ziarenka), pieprz, czosnek, grzyby i ocet. Gotujemy tak długo, aż warzywa będą miękkie (ok. 30 minut). Nie należy gotować barszczu zbyt długo, by nie stracił koloru. Odstawiamy na kilka godzin w chłodnym miejscu, a następnie przecedzamy i doprawiamy solą, pieprzem, i majerankiem. Kolor barszczu można poprawić sokiem z buraków (najlepiej wyciśniętym z buraków w wyciskarce lub sokowirówce) lub sokiem z czarnych porzeczek.
Do barszczu najlepiej pasują uszka z grzybami. Aby je przygotować potrzebujemy ciasta i farszu:

CIASTO:

– 1 szkl. mąki
– 1 jajko
– pół szkl. letniej wody

FARSZ:

– 3/4 szkl. suszonych grzybów,
– 1 cebula
– 1 łyżka masła
– pół łyżki bułki tartej
– 1 żółtko
– sól, pieprz
Grzyby myjemy, namaczamy, gotujemy, odcedzamy i drobno siekamy. Na maśle smażymy posiekaną cebulę, dodajemy grzyby i chwilę razem podsmażamy. Całość należy wystudzić i połączyć z bułką tartą, i żółtkiem, a następnie przyprawić do smaku. Farsz gotowy.
Z mąki, jajka i wody zagniatamy ciasto (jak na pierogi), następnie cienko rozwałkowujemy i kroimy na kwadraty o boku 5 centymetrów.
Nakładamy farsz na kwadraty z ciasta, składamy po przekątnej i dokładnie zlepiamy brzegi. Aby stworzyć „uszko” łączymy dwa przeciwległe rogi i dokładnie sklejamy.
Uszka gotujemy w osolonej wrzącej wodzie (minutę po wypłynięciu są gotowe)
Smacznego!
Poprzedni artykułUbranka dla dziecka, jaki materiał wybrać?
Następny artykułKurtki zimowe damskie, czym kierować się podczas zakupów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj