Jak można usunąć przebarwienia na zębach?

Zęby naturalnie mogą przybierać różne barwy od mlecznobiałej, przez żółte, sine aż do żółtobrunatnego. Jeśli zależy nam na pięknym uśmiechu, to warto bacznie obserwować swoje uzębienie i wszelkie zmiany w barwie oraz kropki czy plamy skonsultować ze stomatologiem.

Przebarwienia na zębach

W codziennym życiu bardzo łatwo nabawić się przebarwień na zębach. Zwykła kawa, napoje czy też papierosy powodują powolną zmianę koloru zębów. Te przebarwienia są jednak dosyć łatwe do usunięcia. Gorzej, gdy zmiana barwy spowodowana jest przyjmowaniem leków czy też fluorozą- występuje najczęściej u dzieci, a spowodowana jest nadmiernym spożyciem fluoru. Warto jednak podkreślić, że chodzi tylko o fluor z pożywienia natomiast ten w pastach do zębów i płynach do płukania nie wchodzi w reakcje ze szkliwem i nie powoduje przebarwień.

Należy pamiętać, że barwa może znacząco różnić się nawet w obrębie danego zęba – naturalne jest to, że ząb bardziej żółty jest przy dziąśle, natomiast im dalej od niego tym jest jaśniejszy. Niestety wraz z wiekiem również zęby zmienią swoją barwę i stają się ciemniejsze.

Ogólnie rzecz ujmując, przyczyny powstawania plam na zębach możemy podzielić na wewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Przyczyny wewnątrzpochodne, czyli te, które działają na ząb z zewnątrz – to przede wszystkim barwniki zawarte w jedzeniu, napojach czy używkach. Oddziałują one na cienką błonkę pokrywającą ząb oraz wierzchnią warstwę szkliwa, powodując przebarwienie. Ponieważ jak mają kontakt tylko z powierzchniową warstwą zęba, są dosyć łatwe do usunięcia.

Niestety przyczyny wewnątrzpochodne to wszystkie te, które wpływają na ząb od środka, zmieniając kolor struktury.

Usuwanie przebarwień na zębach

Ponieważ przebarwienia wewnątrzpochodne na przykład po kawie, napojach czy papierosach są dosyć łatwe do usunięcia, można spróbować pozbyć się ich w domu za pomocą specjalnych past wybielających. Pasty wybielające lepiej od zwykłych past ścierają osady i często zawierają też substancje wybielające. Można próbować też specjalnych płukanek wybielających, jednak ze względu na bezpieczeństwo środki te działają tylko na delikatne przebarwienia.

Skaling i piaskowanie

Kolejnym zabiegiem, jaki warto wypróbować to skaling w gabinecie stomatologicznym, czyli zabieg usunięcia kamienia nazębnego i piaskowania. Piaskowanie polega na usuwaniu osadu nazębnego pod ciśnieniem, wykonuje się go za pomocą ziarenek specjalnego piasku.

Wybielanie zębów

Ponieważ zarówno skaling, jak i piaskowanie to dosyć delikatne metody, mogą nie przynieść oczekiwanych efektów, warto wtedy skorzystać z wybielania zębów przygotowanego przez lekarza stomatologa, pomoże on dobrać odpowiednią metodę. Do najpopularniejszych metod należą nakładki ze specjalnie wyciskanym do środka żelem, które zakłada się na zęby (najczęściej na noc) przez określony czas, najczęściej jest to kilka do kilkunastu dni.

Inna metoda wybielania polega na nałożeniu przez dentystę w gabinecie żelu wybielającego, na tak przygotowaną powierzchnię kierowane jest światło specjalnej lampy aktywującej żel. Jest to z pewnością metoda dużo szybsza, Jednak najlepsze efekty uzyskuje się w procesie wybielania stopniowego.

Przebarwienia i wybielanie zębów martwych

Dużo bardziej skomplikowanym tematem jest wybielanie zębów martwych. Jeśli mamy do czynienia z szarymi przebarwieniami zębów martwych, lekarz może wybielić je, stosując specjalny materiał, który umieszczany jest wewnątrz zęba, jednak nie zawsze rezultaty są zadowalające.

W przypadku zębów martwych najskuteczniejszym sposobem jest przykrywanie ich za pomocą materiałów kompozytowych, licówek czy koron porcelanowych.

 

Artykuł powstał dzięki współpracy z gabinetem stomatologicznym Mój Stomatolog – Praktyka Stomatologiczna lek. stom. Sebastian Wolny, lek. stom. Anna Dębska-Wolny

Poprzedni artykułTkaniny bawełniane – które wzory są najpopularniejsze?
Następny artykułBloomea – jedno urządzenie wiele możliwości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj