Jak być modnym w swetrze?

Ponoć swetry wymyślili gaeliccy rybacy z wysp Aran i po dziś dzień wyrób swetrów jest jednym ze źródeł ich utrzymania. Kiedyś noszone tylko przez ubogich, gdyż daje ciepło i jest praktyczny, z czasem wszedł przebojem na salony by teraz być w powszechnym użyciu w wersjach codziennych, sportowych i eleganckich.

Warianty swetrów męskich

Jest sweter rodzajem ciepłej bluzy z dzianiny, najczęściej wełniany, choć współcześnie często z dodatkiem włókien sztucznych. Można swetry podzielić na różne modele. Opcje kolorystyczne, długość, wzornictwo splotu, rodzaj zapięcia – w zasadzie nieskończona ilość kombinacji.

Pulower jest najczęściej nazwą zamienną dla swetra, ale w różnych regionach świata pulower oznacza zupełnie inny jego rodzaj. U nas przyjęło się nazywać pulowerem swetry bez rękawów. Jeśli pod taki bezrękawnik założyć koszulę i krawat, będzie to strój nieformalny, tym niemniej bardzo elegancki. Najczęściej wykonany z lekkiej dzianiny, gładki lub wzorzysty.

Kardigan z kolei to sweter zapinany. I tu również kilka możliwości. Mogą to być guziki, mogą zamki błyskawiczne czy kołki. Często z głębokim dekoltem odsłaniającym klatkę piersiową. Klasyczne modele nie mają kołnierza. Dostępne są wersje ciepłe i grube ale i z cienkiej włóczki. Mogą być gładkie a mogą posiadać wzór np. warkoczowy. Bardzo często mają naszyte duże kwadratowe kieszenie.

Dekolt ma znaczenie

Swetry męskie można również podzielić biorąc pod uwagę ich wykończenia pod szyją. I chyba właśnie ten podział jest najbardziej adekwatnym.

Dekolt w serek (V-neck) – najbardziej popularny rodzaj wykończenia pod szyją. Klasyczna elegancja. Można pod sweter założyć koszulę a nawet do niej krawat, gdyż umożliwia eksponowanie zarówno kołnierzyka i jak i węzła. Można założyć okrągło zakończoną jednokolorową koszulkę i również będzie twarzowo. Dekolt w serek daje mnóstwo możliwości.

Crewneck (dekolt okrągły) – moda na ten rodzaj wykończenia weszła dość późno, gdyż zarezerwowany był dla T-shirtów. Teraz powszechnie noszony. Nie trzeba się tu martwić o tzw. podkład, gdyż sam sweter wystarczy. Oczywiście jeśli dekolt jest dość głęboki można i w tym wariancie założyć koszulę a nawet krawat.

Golf – z pozoru wydawać by się mogło, że daleko mu do formalnej elegancji. Nic bardziej mylnego. Dobrze dobrany do sylwetki i do marynarki będzie świetnym strojem oficjalnym. Najlepiej sprawdzają się w sezonie jesienno-zimowym, gdyż są ciepłe i świetnie zastępują szalik. Rozwiązaniem pośrednim jest półgolf.

Dostępne są również swetry ze stójką lub z kołnierzem. Dostępność wzorów i modeli jest wręcz nieograniczona. Szeroki wybór wysokiej jakości swetrów oferuje sklep internetowy adventurefashion.pl.

Jak być modnym w swetrze

Oczywiście najłatwiej dobrać sweter do stylizacji sportowej. Wystarczy dowolny, luźny krój swetra obojętnie czy to będzie golf, kardigan, w serek czy z okrągłym wykończeniem pod szyją. Dowolny również może być wzór na swetrze. Do tego jeansy, sztruksy czy bojówki i buty sportowe. Można tak ubranym iść i na rower i na spacer i na nieformalne spotkanie.

Co innego gdy spotkanie, które jest w planach zalicza się do tych bardziej formalnych. To i tu należy wybrać odpowiednią stylizację. W tym wypadku wybrany sweter powinien pozwolić założyć koszulę tak by był widoczny kołnierzyk. I może to być zarówno sweter w serek jak i kardigan. Krawat również doda strojowi powagi i elegancji. Ale można również wybrać cienki golf do garnituru, to na pewno nie pozbawi stylizacji dobrego smaku.

Se swetrami można a wręcz powinno się eksperymentować. Sweter z pozoru sportowy może stać się przy doborze odpowiedniej koszuli i krawata eleganckim strojem wizytowym. Niezależnie od preferowanego stylu warto mieć w szefie kilka różnych. Oprócz ciepła pozwoli szybko stworzyć odpowiedni do danej chwili loock.

Poprzedni artykułZakłócenia lotnicze – w jakich okolicznościach przysługuje Ci odszkodowanie?
Następny artykułGustowne wnętrze w stylu glamour – Jakie listwy wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj