Praca w niemieckiej opiece jest bardzo wymagająca. Czasem nawet dla doświadczonych osób nie jest ona prosta – zwłaszcza, gdy nie lubią zmian. W opiece natomiast codziennie mierzymy się z nowymi wyzwaniami. Na dodatek praca ta wiąże się z wyjazdem do innego kraju, mieszkaniem z obcymi ludźmi i posługiwaniem się innym językiem. Trudno więc się dziwić, że zwłaszcza osobom nieśmiałym trudno jest podjąć decyzję o wyjeździe. Jednak i one mogą doskonale poradzić sobie w opiece w Niemczech. W jaki sposób?
Nieśmiała opiekunka też może pracować w Niemczech
Jeżeli uważasz, że jesteś osobą nieśmiałą, ale chcesz pracować w opiece, dobrze przemyśl wszystkie za i przeciw. Decyzja zapadła? W takim razie skup się na jednym: na pozostaniu sobą. Zdziwiona? To jednak lepsze wyjście, niż naśladowanie na siłę przebojowych koleżanek po fachu. Mimo wszystko nie mów z wyprzedzeniem, że jesteś nieśmiała, nie uprzedzaj podopiecznego czy jego rodziny. Zamiast tego krok po kroku pracuj nad tą cechą. Niech na początek będzie to życzliwy uśmiech skierowany do obcych osób na ulicy czy w sklepie. Spokojnie oswajaj się z otoczeniem, daj sobie czas na przywyknięcie do nowej sytuacji. To zrozumiałe, że potrzebujesz go więcej.
Praca w opiece w Niemczech jest też dobrą okazją do pokazania swoich mocnych stron. Upewnij rodzinę podopiecznego, że potrafisz się nim dobrze zająć. Wykonuj swoje codzienne obowiązki z uśmiechem i zaangażowaniem. Możesz zaskoczyć seniora i jego bliskich popisowym daniem. Okazuj im zainteresowanie i życzliwość, a z pewnością zaskarbisz sobie ich sympatię. Na początek trzymaj się neutralnych tematów rozmów: o pogodę, rodzinę, ulubione potrawy, samopoczucie. Dzięki temu nie będziesz się czuła zakłopotana. Warto też wspomnieć, że często rodziny seniorów, a także oni sami, lubią spokojne, wyciszone opiekunki. Nieśmiałość może więc być wręcz zaletą.
Bariera językowa w pracy w niemieckiej opiece
Jednym z najtrudniejszych (szczególnie dla osób nieśmiałych) aspektów pracy w Niemczech jest konieczność posługiwania się obcym językiem. Zanim więc wyjedziesz za granicę, sprawdź, na ile potrafisz mówić po niemiecku i na ile swobodnie się z nim czujesz. Być może warto jeszcze trochę poczekać i w tym czasie nieco podszkolić język. Zyska na tym nie tylko Twoja wiedza, ale i pewność siebie. Pamiętaj, że praca opiekunki w Niemczech to przede wszystkim komunikacja z podopiecznym. Nie wystarczy sprzątać i gotować, trzeba się również zajmować seniorem, dbać o jego zdrowie i samopoczucie. Trudno uniknąć mówienia po niemiecku, kiedy dotrzymujesz osobie starszej towarzystwa, pomagasz jej w codziennych czynnościach i aktywizujesz. Dodatkowo seniorzy często chcą, by ktoś wysłuchał historii z ich życia albo po prostu z nimi porozmawiał.
Nie obawiaj się, że ktoś Cię wyśmieje. Wystarczy, że pokażesz, iż zależy Ci na komunikacji i na tym, by podopieczny dobrze zrozumiał to, co mówisz. Wtedy nie tylko spojrzy na Ciebie przychylniej, ale będzie starał się pomóc w znajdowaniu słówek i wyrażeń.
Praca opiekunki w Niemczech a nawiązywanie znajomości
Jeżeli nie czujesz się pewnie w kontaktach towarzyskich, dobrze jest zacząć od bliższego poznawania pojedynczych osób. W tym przypadku będzie to podopieczny i jego rodzina. To oni najczęściej przebywają z opiekunką i chcą z nią zbudować relacje. Postaw na szczerość i otwartość, a Twoje starania zostaną docenione. I pamiętaj, że przyjaźń buduje się miesiącami, a nawet latami. Dlatego warto pielęgnować relacje, zarówno z podopiecznym i jego bliskimi, jak i z sąsiadami czy koleżankami po fachu. Możesz zorientować się, czy w okolicy nie mieszka jakaś inna opiekunka seniora. Być może kontakt nawiązany przypadkowo przerodzi się w trwałą przyjaźń?
Czujesz, że poradzisz sobie jako opiekunka w Niemczech? Sprawdź najnowsze oferty zamieszczone na SenioPort i dobierz dla siebie idealne zlecenie.