Jest niezwykle miękka i gładka w dotyku, a zarazem wytrzymała i praktycznie się nie spiera. Przy tym wszystkim to bardzo ekskluzywna tkanina, z której można z jednej strony stworzyć m.in. pościel, czy sukienkę, a z drugiej także kocyki oraz przytulanki dla dzieci, które są dla nich w stu procentach bezpieczne. Taka właśnie jest bawełna premium, która coraz bardziej wybija się jakościowo wśród materiałów do szycia.
Bawełna premium a “zwykła” bawełna
Najpierw należy zwrócić uwagę na różnice, jakie są pomiędzy bawełną a bawełną premium. Chodzi o proces powstawania tych dwóch materiałów. “Zwykła” bawełna produkowana jest w prostym splocie płóciennym. Wykonane w ten sposób bawełniane tkaniny są “oddychające”, przyjemne w dotyku i łatwo się je pierze. Cena z kolei jest niewygórowana, a bawełna to jedna z najczęściej wybieranych tkanin. Tyle z plusów, bo równocześnie materiał ten jest dosyć gniotliwy oraz może skurczyć się podczas prania. Dodatkowo np. gruba bawełniana pościel w połączeniu z ciepłą kołdrą może powodować pocenie się ciała, gdy temperatura w pomieszczeniu jest wysoka.
Kompromisem pomiędzy wadami i zaletami “tradycyjnej” bawełny może być bawełna premium, zwana też satyną bawełnianą. To dlatego, że materiał ten również tworzony jest ze 100-procentowej bawełny, ale z zastosowaniem splotu satynowego oraz dłuższych włókien bawełnianych. Ponadto różnica polega na tym, że wzór bawełny premium tworzony jest technologią cyfrową.
Jaka jest bawełna premium?
Wspomniany splot satynowy polega na tym, że nitki materiału zostają rozmieszczone w ten sposób, że stają się praktycznie niedostrzegalne, a tkanina jest gładsza. Ten miękki materiał jest przyjazny dla skóry i nie podrażnia jej. Ponadto powierzchnia bawełny premium delikatnie się błyszczy, a więc daje poczucie elegancji. Przy czym wewnętrzna strona jest matowa, a dzięki temu przyjemniejsza w codziennym kontakcie ze skórą. Takie rozwiązanie daje również większą izolację i uczucie chłodu w cieplejsze dni. Sprawia więc, że sen staje się spokojniejszy oraz bardziej komfortowy.
Mimo swojej delikatności i zwiewności bawełna premium jest łatwa w obróbce. Bez problemu można z niej uszyć, co tylko się zechce. Poza tym to materiał bardzo łatwy w pielęgnacji i odporny na mechaniczne zniszczenia. Bawełnę premium można prać bez obaw w temperaturze 40-60 stopni. Nie gniecie się, zwłaszcza jeżeli pranie od razu zostanie rozwieszone. Dodatkowo tkanina nie przeciera się i nie blaknie. Jednak nie należy stosować silnych wybielaczy i odplamiaczy.
Wydrukuj wzór na materiale
Ciekawa jest nie tylko struktura bawełny premium, ale również metoda, jaką tworzone są jej wzory. Powstają one w nowoczesnej technologii nadruku cyfrowego, co jest gwarancją trwałości oraz wytrzymałości kolorów. Do tego farba wnika we włókna, staje się niewidoczna dla oka i niewyczuwalna w dotyku. Za pomocą druku cyfrowego można nałożyć na tkaninę szereg fantazyjnych wzorów – zarówno własnych, jak i z oferty hurtowni lub sklepu.
Od pościeli po żakiet
To właśnie różnorodność motywów, jakie można nanieść drukiem cyfrowym i wysoka gatunkowość bawełny premium sprawiają, że ma ona bardzo szerokie zastosowanie. Miękki chwyt, przyjazny dotyk oraz posiadanie odpowiednich norm jakościowych – między innymi takie właściwości powinien mieć materiał, z którego uszyte zostaną np. poduszeczka, kocyk, czy przytulanka dla dziecka. Tym bardziej, że bawełna premium często jest pokryta powłoką antybakteryjną. Nie trzeba więc martwić się o reakcję alergiczną. W zależności od wieku dziecka wzory na tkaninie mogą być stonowane, by nie “atakowały” zmysłów lub fantazyjne, by rozwijały jego wyobraźnię.
Dzięki temu, że materiał ten nie jest gniotliwy i wygląda szykownie oraz jest łatwy w obróbce, świetnie nadaje się też do uszycia żakietów, spodni oraz sukienek.
Mało tego, bawełna premium to idealny materiał na pościel lub zasłony, które zachwycają elegancją. Mogą one zagościć nie tylko w domu, ale to także bardzo dobry pomysł na prezent z okazji rocznicy, czy ślubu. Efektowny połysk satyny bawełnianej oraz jej delikatność sprawiły ponadto, że tkanina ta szeroko wykorzystywana jest w pokojach hotelowych.