Jak zadbać o przydomowy ogródek? Podpowiadamy

Mówi się, że piękny ogród to zadbany ogród. Któż z nas nie lubi cieszyć się jego urokiem, ale należy pamiętać, że piękny wygląd ogrodu zazwyczaj okupiony jest ciężką pracą. Sęk w tym, aby tę pracę ułatwić sobie w jak największym stopniu, a co za tym idzie – przyspieszyć. Tutaj z pomocą przychodzą narzędzie ogrodowe, które, odpowiednio dobrane, staną się sprzymierzeńcem każdego właściciela ogrodu.

Niezbędnik ogrodnika – czym kierować się podczas wyboru

Podejmując decyzję o zakupie narzędzi, warto kierować się ich użytecznością. Niewątpliwie powinno się wziąć również pod uwagę ich jakość i trwałość. Dobrym zabiegiem jest skompletowanie takiego zestawu narzędzi, które pozwolą wykonać niemal każdą pracę w ogrodzie bez większego wysiłku. Wybór narzędzi ogrodowych jest również uzależniony od wielkości ogrodu, i tak:

  • mały ogród – tutaj najlepiej sprawdzą się narzędzia ręczne,
  • średni ogród – w tym przypadku najczęściej stosowane są narzędzia ręczne oraz narzędzia z napędem elektrycznym,
  • duży ogród – najbardziej użyteczne są narzędzie ręczne, uzupełnione urządzeniami z napędem elektrycznym i spalinowym.

Narzędzia ogrodowe ręczne

Najpopularniejszym narzędziem ręcznym do ogrodu wydaje się być sekator. Znajduje on swoje zastosowanie przede wszystkim przy cięciu pędów, a modele, wyposażone w przekładnię zębatą, poradzą sobie z gałęziami. Sekator można z powodzeniem zastąpić piłą typu „lisi ogon”, przy pomocy której również można przycinać gałęzie. Do formowania roślin i żywopłotu doskonałym wyborem będą nożyce. Jeśli ogród jest mocno zadrzewiony, najlepiej zaopatrzyć się w siekierę, która ułatwi cięcie drewna do kominka.

Wykopywanie grządek, przekopywanie rabat kwiatowych czy kopanie dołów pod krzewy nie może odbyć się bez odpowiedniego szpadla i łopaty. Porządny sprzęt musi być wyposażony w solidną łyżkę, która nie ulegnie uszkodzeniom mechanicznym w trakcie pracy oraz w wytrzymały trzonek. Chyba nikt nie wyobraża sobie niezbędnika ogrodnika bez grabi (metalowych lub plastikowych), dzięki którym można grabić liście, ziemię i skoszoną trawę, ale również wyrównywać powierzchnię ziemi na rabatach. W każdym ogrodzie nie może zabraknąć taczek, które świetnie sprawdzą się jako środek transportu w przewożeniu ziemi, sadzonek czy gałęzi.

Narzędzia ogrodowe mechaniczne

Dobrze przycięty trawnik jest ozdobą każdego ogrodu. Pierwszym narzędziem, które przychodzi na myśl o trawniku, jest odpowiednia kosiarka. Na rynku dostępne są kosiarki elektryczne oraz spalinowe. Kosiarka elektryczna będzie przydatna w niewielkim ogrodzie. Przy jej wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na szerokość koszenia. Coraz większą popularnością cieszą się obecnie roboty samokoszące, które z powodzeniem zastąpią kosiarkę i skoszą trawnik nawet pod nieobecność właściciela. Kosiarka spalinowa sprawdzi się w koszeniu trawnika na dużych powierzchniach. Niektóre z nich wyposażone są w napęd, a to zwalania użytkownika z ręcznego pchania maszyny. W trudno dostępnych miejscach, w których nie poradzi sobie kosiarka, nieodzowna będzie podkaszarka lub kosa spalinowa, które zadbają o estetykę naszego ogrodu. W sezonie jesiennym pożądanym narzędziem będzie dmuchawa do liści, która sprawi, że obędzie się bez ręcznego ich grabienia. Korzystając z tego narzędzia ogrodowego usuniemy liście w krótkim czasie i bez wysiłku.

Podsumowując, każdy przydomowy ogródek może stać się strefą relaksu, pod warunkiem, że odpowiednio się o niego zadba. Nie jest to trudne zadanie, jeśli ma się do dyspozycji niezbędny sprzęt ogrodniczy. Warto śledzić asortyment sklepów ogrodniczych, zarówno tych stacjonarnych, jak i internetowych, aby być na bieżąco z nowinkami i nie przegapić promocji na zakup potrzebnych narzędzi.

Poprzedni artykułJakie zadania ma neurologia?
Następny artykułBasenik z piłeczkami – prezent na dzień dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj