Od kilku lat coraz więcej osób stawia na rozwój osobisty. Dla wielu praca z coachem nie wnosi zbyt wiele w ich życie, jednak rośnie grono osób, które potwierdza, jak ważny stał się dla nich coaching. Studia w tym zakresie cieszą się rosnącym zainteresowaniem.
Czym zajmuje się coach
Czasy, gdy termin „coach” kojarzono wyłącznie z trenerem drużyny sportowej, dawno przeminęły. Zawód istotnie ma swoje korzenie w branży sportowej a jego ojczyzną są Stany Zjednoczone. Pomiędzy trenerem i zawodnikiem zwykle wytwarza się bardzo silna więź emocjonalna. Dzięki temu podopieczny jest w stanie lepiej motywować się do efektywnej pracy. Coach ze swej strony stara się maksymalnie odkryć i rozwinąć jego potencjał. Współcześnie trener i coach nie są pojęciami tożsamymi. Trener pozostał w sportowych klimatach, z kolei coach działa bardziej szeroko. Coaching, studia w tym zakresie to nauka motywowania innych i odkrywania ich mocnych stron. Znając cele podopiecznego, można poszukać idealnej metody, która pozwoli mu w ich realizacji.
W poszukiwaniu ukrytego potencjału
Coach działa na wiele sposobów. Prowadzi indywidualne rozmowy, jak również zajęcia grupowe. Jego pomoc jest kompleksowa. Najczęściej skupia się na osiągnięciu celów zawodowych, jednak te zwykle zahaczają także o życie prywatne. Jest zarówno opiekunem, jak i osobistym przewodnikiem. Niektórzy podopieczni mówią o swoich mentorach, że to ich prawdziwy dobry duch, czuwający nad sprawnym dążeniem do samorealizacji. Ze względu na specyfikę swojej pracy, coach musi mieć kilka ważnych cech. Powinien umieć słuchać ludzi i być na nich otwartym. Introwertyk raczej powinien obrać inny kierunek niż coaching. Studia tego typu przydają się także tym, którzy nie zakończą edukacji wraz z ostatnim wykładem, ale swoją wiedzę będą rozwijać sukcesywnie. Obszary, w jakich najczęściej się działa jako coach to szeroko pojęta psychologia.
Coaching, studia dla komunikatywnych
Współczesność wymaga od nas nieustannego dopasowywania się do oczekiwań innych. Dotyczy to zarówno wyzwań zawodowych, jak i prywatnych. Mnogość obowiązków, jak również presja otoczenia sprawia, że mniej asertywna osoba ma wielkie problemy z określeniem swoich priorytetów. Dobry coach potrafi pomóc w układaniu skomplikowanych puzzli, z jakich buduje się swoją codzienność. Spotkania z mentorem to między innymi nabywanie umiejętności planowania, rezygnacja ze spraw nieistotnych, które zajmują cenny czas oraz nauka odpowiedzialności za swoje czyny. W efekcie można liczyć także na poszerzenie horyzontów, ponieważ wiele osób odkrywa w sobie inspirujące obszary, które warto rozwijać. Każdy podopieczny to prawdziwe wyzwanie, ponieważ nie ma dwóch takich samych przypadków, nawet na pokrewnych stanowiskach.
Jak działa coach? Najczęściej pod własną marką. Bywa, że firmy zatrudniają wewnętrznych coachów. Dzieje się tak zwłaszcza w takich miejscach, gdzie jest dużo pracowników.