Oleje kosmetyczne pozwalają na użycie na setki różnych sposobów w zależności od Twoich aktualnych potrzeb. Wiele z nich stanowi stały składnik kremów, odżywek czy balsamów, ale na rynku znaleźć można także czyste tłuszcze roślinne do samodzielnego stosowania. Jakie właściwości mają konkretne oleje kosmetyczne i kiedy ich użycie przynosi pozytywne skutki?
Oleje w pielęgnacji włosów
Każde włosy potrzebują odpowiedniej dawki emolientów, czyli wszelkiego rodzaju olejów pochodzenia roślinnego. Takie składniki można znaleźć w gotowych odżywkach wygładzających, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć własną formułę. Wystarczy dodać kilka kropli ulubionego tłuszczu do kosmetyku lub postawić na olejowanie. Polega ono na naniesieniu wybranego oleju na kosmyki, odczekaniu minimum 30 minut, a następnie dokładnym umyciu włosów (najlepiej z użyciem odżywki, która pozwala na zemulgowanie tłustej substancji).
Jaki olej sprawdzi się najlepiej podczas takiego zabiegu? Wszystko zależy wyłącznie od porowatości włosów, którą bardzo często można określić już po wstępnym przyjrzeniu się kosmykom. Im bardziej szorstka struktura, tym wyższa porowatość.
Niska porowatość: kokosowy, palmowy, masło babassu, kakaowe, shea, murumuru.
Średnia porowatość: słonecznikowy, rycynowy, z moreli, arganowy, macadamia, awokado, oliwa z oliwek, sezamowy, musztardowy, rzepakowy, ryżowy, arachidowy, z pestek śliwki.
Wysoka porowatość: kukurydziany, sojowy, z pachnotki, lniany, z pestek dyni, z nasion maku, z kiełków pszenicy, z orzechów włoskich, z ogórecznika, z czarnuszki, z wiesiołka, z pestek winogron.
Oleje w pielęgnacji twarzy
Wiele olejów kosmetycznych ma zbawienne działanie również na twarz. Dla przykładu, surowiec pozyskiwany z pestek malin sprawdza się idealnie w przypadku dojrzałej skóry suchej i wrażliwej, redukując oznaki starzenia. Olej tamanu pozwala natomiast na łagodzenie stanów zapalnych, dzięki czemu jest dobrym wyborem dla osób borykających się z trądzikiem.
Zaskakujące działanie ma także olej rycynowy, którego regularne nanoszenie na brwi i rzęsy pobudza ich wzrost i przyciemnia kolor włosków. Umożliwia on również łatwe łączenie z innymi składnikami, dlatego jest wykorzystywany do głębokiego oczyszczania skóry.
Delikatnym olejem kosmetycznym jest tłuszcz pozyskiwany ze słodkich migdałów. Latem chroni przed nadmiernym wysuszaniem cery, podczas gdy zimą koi uszkodzenia wynikające ze szkodliwego działania mrozu.
– „Oleje kosmetyczne na twarz warto stosować nie tylko podczas demakijażu, lecz także w kolejnych krokach pielęgnacji. Najlepszym momentem jest używanie ich już po nałożeniu kremu” – tłumaczy specjalista ze sklepu z kosmetykami Energy Poland.
Oleje kosmetyczne do ciała
Większość olejów kosmetycznych można stosować również na pozostałe fragmenty ciała. Szczególną uwagę warto poświęcić suchym dłoniom i stopom, których regularne natłuszczanie przynosi bardzo korzystne skutki. Produkty takie, jak na przykład olej z pachnotki czy tamanu sprawdzają się dobrze również w przypadku osób borykających się z trądzikiem występującym na innych partiach ciała niż tylko twarz.
Oleje kosmetyczne można dodawać również do balsamów. W wielu produktach tego typu znajduje się zestaw podobnych składników, a ich wzbogacenie o kolejne tłuszcze roślinne pozwala na wzmocnienie korzystnych efektów i sprawienie, że mieszanka stanie się bardziej treściwa.