Samobadanie piersi – jak samodzielnie badać piersi?

Badanie piersi jest koniecznym elementem profilaktyki chorób nowotworowych piersi,jest prostą metodą wczesnego wykrywania guzków i innych nieprawidłowości w piersiach dlatego każda kobieta musi nauczyć się samobadania piersi. Coraz młodsze kobiety zaczynają chorować na raka piersi a wczesne wykrycie daje mniejsze ryzyko wystąpienia konieczności amputacji piersi.

JAK SAMODZIELNIE BADAĆ PIERSI?

Zacznij od obejrzenia piersi w pozycji stojącej przed lustrem należy oglądać je w kilku pozycjach takich jak:

  • w pozycji pochylonej
  • z rękami na biodrach
  • rękami uniesionymi do góry

przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, czy nie marszczy się, zwróć uwagę na rozstępy i włosy. Oceń otoczki brodawkowe ich kształt i wielkość obserwuj czy nie wydobywa się z nich jakiś płyn, zwłaszcza zabarwiony krwią.
Badaj prawą pierś lewą ręką zataczając palcami coraz mniejsze koła. Potem tak samo zbadaj lewą pierś zwróć uwagę czy nie wyczuwasz guzków. Sprawdz czy węzły chłonne nie są powiększone macając pachę. pemiętaj badanie było skuteczne należy mocno uciskać pierś.

Samobadanie piersi dotykowe polega na wykonywaniu określonych ruchów takich jak :
Ruchy góra dół czyli zataczamy w dół kółka w pozycji pionowej, badając tak całą pierś
Ruchy promieniste czyli podzielić pierś’na tarcze zegara’ i przesuwać dłoń od brodawki w kierunku godziny 12 zataczając niewielkie koła.
Ruchy w kształcie okręgów zataczaj duże koła po obwodzie piersi, pózniej wykonuj małe kółka przesuwając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do brodawki.

Poprzedni artykułSukienka na studniówkę, czym kierować się podczas wyboru?
Następny artykułNajlepsza bielizna dla kobiet z wrażliwą skórą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj