Okres jesienno-zimowy to czas, w którym coraz mniej poruszamy się na zewnątrz, a całą swoją aktywność przenosimy do domu lub siłowni. Problem mogą mieć kolarze i osoby uwielbiające jeździć na rowerze. Drogie karnety na siłownie i do klubów fitness nie zachęcają do wydawania pieniędzy, tym bardziej że za chwilę będą święta, które również pochłoną dużą część domowego budżetu. Poza tym nie każdy ma czas, aby jechać przez całe miasto w celu pojeżdżenia na rowerku stacjonarnym. Wyjściem z tej sytuacji może być zakup na własny użytek roweru treningowego, ale jaki wybrać? Jakie są ich rodzaje i jakie mają zalety?
Rodzaje rowerów treningowych
Ogromny wybór wielu różnych sprzętów sprawia, że możemy dopasować praktycznie wszystko pod własne wymagania i preferencje. Nawet stosunkowo niski budżet nie wyklucza wyboru roweru treningowego, który będzie idealnie dobrany do charakteru treningu. Trzeba także przyznać, że producenci starają się, jak mogą, aby sprostać wszystkim wymaganiom rynku i klientów. Dlatego też jeszcze przed zakupem warto określić swoje potrzeby, aby wybór był w pełni świadomy i satysfakcjonujący. Ćwiczenia, które wykonywane są na rowerach treningowych oraz ich intensywność, różnią się od siebie w zależności od wybranego typu sprzętu. Na rynku można znaleźć urządzenia, które są mocno zróżnicowane nie tylko pod względem budowy, ale także generowanego oporu. Jakie rowery treningowe są do wyboru użytkowników?
Rowery poziome
Rowery poziome to idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień borykają się z problemami z kręgosłupem. Mimo to nie chcą one rezygnować z aktywności fizycznej na rowerze treningowym. Wybierając tego typu rower treningowy, ćwiczy się prawie na leżąco. Siedzenie przypomina krzesło biurowe o wyższym standardzie, a pedały są maksymalnie wyciągnięte do przodu. Tego typu rowery treningowe sprawdzą się także w przypadku osób, które borykają się z nadwagą, a także są zaawansowane wiekowo.
Rowery pionowe
Rowery treningowe pionowe są obecnie najpopularniejszym rodzajem tego typu sprzętów i najlepiej odzwierciedlają jazdę na tradycyjnym rowerze. Przygotowane są one z myślą o osobach, które nie mają żadnych problemów, ani schorzeń. Ponadto pozwalają zachować wyprostowaną sylwetkę lub lekko pochyloną do przodu, jak to bywa w przypadku jazdy na rowerze miejskim. Regularny trening wpływa bardzo dobrze na układ odpornościowy oraz wydolność płuc i zachowanie optymalnej formy przez cały rok.
Rowery spinningowe
Rowery treningowe spinningowe to nadal sprzęt, który jest jeszcze mało znany wśród ludzi. Służy on do bardzo intensywnych ćwiczeń w pozycji mocno pochylonej. Przypomina to jazdę na kolarzówce. Co istotne, nawet przełożenie korbowodu na koło zamachowe odbywa się przy pomocy łańcucha, który daje specyficzny opór. Należy jednak pamiętać, że taki sprzęt nie jest przeznaczony dla osób, które mają zamiar trenować w domu na podstawowym poziomie. Rower treningowy spinningowy to sprzęt dedykowany głównie zawodowcom i zaawansowanym sportowcom, którzy nie mogą pozwolić sobie na żadną przerwę od treningów.
Jakie są rodzaje napędów w rowerze treningowym?
Jeśli wydaje Ci się, że wszystkie przedstawione wyżej kwestie to koniec rozbudowanej oferty rowerów treningowych, to jesteś w błędzie. Otóż na rynku dostępne są także podziały na mechanizmy. Oczywiście, najważniejsze są parametry techniczne, które wpływają na możliwości tego sprzętu, jednak warto w tym aspekcie zwrócić uwagę jeszcze na rodzaj wytwarzanego oporu. Pod tym względem rowerki treningowe można podzielić na trzy główne typy.
Rowerek z napędem magnetycznym
Rowerki treningowe z mechanizmem magnetyczny są uznawane za bardzo zaawansowane technologicznie. Jest on stosowany w droższych modelach i przeznaczony dla bardziej wymagających użytkowników. Wiele osób, które miało już okazję trenować na takim sprzęcie, zgodnie twierdzi, że jest on nieporównywalnie lepszy od tego, który zaraz opiszemy. W przypadku tego roweru regulacja odbywa się przy pomocy hamulca magnetycznego, dzięki czemu wybór stopnia oporu jest bardzo wysoki. Jego zaletą jest także bardzo cicha praca, co w domowych warunkach użytkowania jest bardzo istotne.
Rowerek z napędem mechanicznym
Rowerek z mechanicznym napędem to najprostsza technologia z możliwych, dlatego też są one najtańsze. Regulacja stawianego oporu odbywa się za pomocą fizycznego zwiększania tarcia koła zamachowego. Parametr ten ustawiany jest w sposób płynny pokrętłem. Naprawa i obsługa tego typu rowerków może być przeprowadzana nawet przez niedoświadczonego użytkownika.
Rowerek z napędem elektromagnetycznym
Rowery treningowe z elektromagnetycznym napędem to technologia najbardziej zaawansowana. Tego typu modele są zdecydowanie najdroższe. Sterowanie magnetyczne jest w nich wzbogacone o elektronikę, dzięki czemu użytkownik ma zdecydowanie szersze możliwości regulacji oporu. Cicha praca i ogromna ilość funkcji przemawiają za tym, aby to właśnie takie rowerki treningowe wybierać.