Podpowiadamy, w jaki sposób oraz jakimi preparatami skutecznie nawozić domowe kwiaty

Kwiaty domowe od czasu do czasu potrzebują zastrzyku substancji odżywczych. Jakich nawozów używać, aby im je zapewnić? Kiedy stosować preparaty i w jaki sposób? Rozwiewamy wątpliwości w kwestii nawożenia roślin doniczkowych.

Nawożenie to podstawa utrzymywania roślin doniczkowych w doskonałym stanie. Gleba wykorzystywana jako podłoże dla domowych kwiatów nie jest zazwyczaj bogata w substancje potrzebne roślinie do przetrwania. Jeśli już znajdują się w niej minerały i inne składniki niezbędne dla wzrostu Twojego zielonego podopiecznego, najprawdopodobniej wymyjesz je wraz z podlewaniem. To wina dużej przepuszczalności ziemi do roślin doniczkowych. Dlatego właśnie regularne nawożenie jest absolutnie niezbędne dla dobrostanu członka Twojej roślinnej rodziny.

Kiedy nawozić rośliny?

Wiele zależy od rodzaju rośliny. Inne potrzeby ma sukulent, a inne roślina tropikalna. Najczęściej optymalna częstotliwość to raz-dwa razy na miesiąc, choć w przypadku niektórych gatunków można pokusić się o częstsze nawożenie. Intensywniej należy nawozić roślinę w okresie wzrostowym, czyli wczesną wiosną.

Jak nawozić rośliny doniczkowe?

Najczęściej nawóz podaje się roślinom w postaci wodnego roztworu, który aplikuje się podobnie jak przy podlewaniu. Są jednak także nawozy w innej formie, np. pałeczek do wsadzenia w ziemię lub granulatu, który wystarczy wsypać do doniczki. Produkty w takiej formie mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w przypadku roślin ozdobnych z liści, jak i roślin ozdobnych z kwiatów.

Jak rozpoznać dobry nawóz?

Przede wszystkim, należy dopasować nawóz do rodzaju rośliny – sukulent ma przecież inne potrzeby niż tropikalna piękność czy gatunek ze strefy umiarkowanej. Generalnie jednak warto stosować zasadę oceny poziomu rozpuszczalności pokarmowych – im wyższa, tym lepsza jakość nawozu.

Jeśli chodzi o kwiaty domowe, nawożenie powinno być uzależnione od gatunku. Więcej na temat nawożenia przeczytasz na lovethegarden.pl.

Poprzedni artykułZłoty napój – złoto dla odporności
Następny artykułPomysły na spersonalizowany prezent

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj