Czym jest krioterapia? Sprawdź, jak działa ciekły azot!

Szukasz sposobu na zmniejszenie bólu, a może – chcesz zredukować ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych? Skorzystaj z możliwości współczesnej medycyny i poddaj się zabiegowi krioterapii. Czym jest ta forma rehabilitacji i co ma z nią wspólnego ciekły azot? Sprawdziliśmy!

Właściwości ciekłego azotu i sposoby przechowywania

Ciekły azot charakteryzuje się wysoką wydajnością chłodzenia i dlatego jest chętnie wykorzystywany w różnych branżach, w tym także – w medycynie i rehabilitacji. Jeśli ma zachować swoje właściwości, musi być odpowiednio przechowywany. Optymalne warunki do przechowywania ciekłego azotu zapewni naczynie Dewara, dostępne w sklepie Cryogen.

Krioterapia – szereg zabiegów o różnym działaniu

Krioterapia w praktyce stanowi szereg zabiegów o rozległym lub miejscowym działaniu leczniczym. Powszechnie nazywana leczeniem zimnem, wykorzystuje ciekły azot o temperaturze sięgającej -140 stopni Celsjusza. Działanie skroplonego gazu dzieli się na dwa etapy – najpierw dochodzi do obkurczania się naczyń krwionośnych i zmniejszenia przepływu krwi, a następnie – gwałtownego ich rozszerzenia. Jakie są skutki leczenia zimnem?

Przede wszystkim – tkanki zostają zaopatrzone w zwiększoną ilość tlenu i substancji odżywczych, a także – mediatory o skutecznym działaniu przeciwzapalnym. To jednak niejedyne korzyści. Potraktowanie chorego miejsca ciekłym azotem pozytywnie wpływa na jego przyspieszoną regenerację, a dodatkowo łagodzi dolegliwości bólowe, pozwalając zmniejszyć liczbę przyjmowanych leków przeciwbólowych.

W konsekwencji krioterapia obniża napięcie mięśni, zmniejsza obrzęk i skraca czas leczenia kontuzji. Dodatkowo zwiększa ruchomość stawów i tolerancję wysiłku fizycznego. Krioterapia może być miejscowa lub ogólna. Jakie są wskazania do leczenia zimnem i co różni możliwe warianty?

Krioterapia miejscowa – co musisz o niej wiedzieć?

Ciekły azot może być wykorzystywany w leczeniu miejscowym. Wówczas schładza się wybraną część ciała, a zabieg jest przeprowadzany przez wykwalifikowany personel. Dlaczego warto zaufać profesjonalistom? Przede wszystkim, dlatego, by nie doszło do odmrożenia w obrębie leczonego miejsca. Krioterapia miejscowa najczęściej jest stosowana między innymi w sytuacji urazów sportowych, stanów po złamaniu, a także – zmian zwyrodnieniowych i rwy kulszowej i stanów pooperacyjnych.

Krioterapia ogólna – najważniejsze informacje

Zabieg krioterapii ogólnej jest przeprowadzany z wykorzystaniem dedykowanej komory. To do niej wchodzi pacjent na czas trwania zabiegu. O czym należy pamiętać przed zabiegiem? Przede wszystkim – o zabezpieczeniu dłoni, stóp i uszu, a więc tak zwanych części dystalnych.

W czasie zabiegu pacjent pozostaje w stałym kontakcie z wykwalifikowanym personelem – po to, by w sytuacji nagłego pogorszenia samopoczucia było możliwe natychmiastowe udzielenie pomocy. Krioterapia ogólna proponowana jest osobom zmagającym się z depresją, osteoporozą i nadmiernym napięciem mięśniowym.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia ciekłym azotem

Leczenie ciekłym azotem w ramach krioterapii ma zastosowanie w przypadku zapalenia okołostawowego ścięgien, torebki stawowej lub mięśni, dolegliwości związanych z mikrourazami, a także – skręceń i ich następstw. Wskazaniem do zabiegu mogą być także przewlekłe stany bólowe, choroby reumatyczne i stany pooperacyjne oraz przykurcze i oparzenia.

Krioterapia nie jest polecana osobom zmagającym się z chorobami skóry lub krwi, miejscowymi obrażeniami oraz chorobami nowotworowymi. Przeciwwskazaniem są także przebyte zatory, zakrzepy żylne i stany osłabienia.

O zasadności wykorzystania krioterapii miejscowej lub ogólnej decyduje lekarz ortopeda lub neurolog.

Poprzedni artykułPraca za granicą – gdzie szukać zatrudnienia?
Następny artykułPrzeszczep włosów dla kobiet – czy jest skuteczny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj