Jak radzić sobie z upałami?

Gorące letnie dni sprzyjają szybkiej utracie wody z organizmu. Niekontrolowana utrata płynów może mieć szczególnie niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia, prowadząc do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Jak efektywnie radzić sobie z upałami?

Odpowiednie nawadnianie organizmu to absolutna podstawa

Wodę można znaleźć we wszystkich tkankach oraz narządach ludzkiego organizmu. W przypadku osób dorosłych stanowi ona od 60% do 70% masy ciała. Zgodnie z powszechnie przyjętymi zaleceniami powinno przyjmować się około 2,5 litra wody w ciągu dnia. Warto pamiętać o tym, że latem ta ilość się zwiększa, ponieważ organizm o wiele szybciej wytraca płyny, a wraz z nimi cenne mikro i makroelementy. Prowadzić to może do wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji, jaką jest wejście organizmu w stan odwodnienia. Aby skutecznie się nawodnić, najlepiej pić wysoko zmineralizowana wodę niegazowaną.

Spożywając kawę lub herbatę, należy mieć na względzie to, że oba te napoje wykazują działanie diuretyczne, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością. Dobrym pomysłem jest również picie soków z owoców i warzywnych, ponieważ zawierają one szereg cennych mikro oraz makroelementów, jakie latem bardzo szybko tracimy wraz z potem.

Istotna rola elektrolitów

Elektrolitami są jony soli sodu, wapnia, magnezu oraz potasu. Żeby ludzki organizm mógł funkcjonować prawidłowo, ich stężenie musi zostać zachowane na odpowiednim poziomie. Do czego potrzebne są poszczególne elektrolity? Sód odpowiada za prawidłowe ciśnienie krwi. Potas gra kluczową rolę we właściwej pracy mięśni. Magnez to katalizator różnych enzymów – jego niedobór skutkuje skurczami mięśni oraz zaburzoną krzepliwością krwi. Wapń zaś odpowiada za funkcjonowanie tkanki mięśniowej oraz za przewodnictwo impulsów nerwowych.

Odwodnienie owocuje zaburzoną równowagą wodno-elektrolitową, przez którą większość procesów metabolicznych zachodzących w organizmie ulega zakłóceniu. Szczególnie zauważalne jest to w przypadku dwóch układów: nerwowego oraz krwionośnego. Do pierwszych oznak niedoboru elektrolitów należą znaczne zmęczenie oraz pogorszone samopoczucie, którym często towarzyszą drżenie mięśni oraz obrzęki, a do szczególnie poważnych objawów odwodnienia zaliczamy omdlenia oraz drgawki.

Elektrolity możemy uzupełnić, pijąc wysoko zmineralizowana wodę niegazowaną, napoje izotoniczne, sok pomidorowy oraz specjalnie produkowane płyny nawadniające zawierające wysokie stężenie elektrolitów.

Latem tylko lekka dieta!

Odpowiednie nawadnianie organizmu jest absolutną podstawą, jednak nie możemy zapominać o tym, jak wielkie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania latem ma także zachowanie równowagi w odżywianiu. Jeść należy produkty bogate w substancje odżywcze, czyli przede wszystkim warzywa oraz owoce, a także produkty pełnoziarniste. Tym, co szczególnie rekomendowane jest do spożywania podczas upałów, jest arbuz. Składa się on aż w 90% wody i zawiera szereg potrzebnych składników, m.in. potas, magnez, sód oraz wapń.

Poprzedni artykułNaturalne? Ależ oczywiście, że tak…!
Następny artykułPraktyczne rozwiązanie do salonu? Wybierz zestaw stolików!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj