Jak przygotować się do porodu?

Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, zazwyczaj masz wiele wątpliwości i obaw. Jednak także bardziej doświadczone mamy odczuwają stres, gdy zbliża się termin porodu. Nie ma takiej potrzeby, warto natomiast wiedzieć, jakie objawy są sygnałem, że należy udać się na porodówkę. Warto też mieć zawczasu przygotowane wszystkie potrzebne rzeczy, by zaoszczędzić sobie nerwowych poszukiwań, kiedy poród tuż, tuż.

Wyprawka dla mamy i dziecka do szpitala

Przede wszystkim przygotuj wcześniej wyprawkę dla siebie i malucha, którą zabierzesz do szpitala. Powinna znaleźć się w niej dokumentacja ciąży, wyniki badań, Twoje osobiste dokumenty oraz ubranie, które założysz po porodzie, kosmetyki, kapcie i ubranko dla dziecka. Nie warto zabierać do szpitala większej ilości ubranek – powinny one czekać na malucha w domu. Na porodówkę nie zabieramy też ubranka dla dziecka, w którym maluszek wypisany zostanie do domu.

Ostatni etap ciąży – czego można się spodziewać?

Skurcze w ciąży pojawiają się już 20. tygodnia. To naturalne zjawisko i nie ma powodu do niepokoju, o ile są one słabe i niezbyt skoordynowane. Skurcze przepowiadające powinny pojawić się około 38. tygodnia ciąży. To znak, że poród zbliża się wielkimi krokami. Nie znaczy to jednak, że natychmiast musimy jechać do szpitala. Skurcze przepowiadające są nieregularne, powtarzają się co mniej więcej 10 minut i trwają około 2 godziny. Pomaga na nie ciepły prysznic i leki rozkurczowe.

Symptomy zbliżającego się porodu

Jeśli jednak skurcze stają się silniejsze, nie mijają po 2 godzinach i powtarzają się częściej, to sygnał, że poród lada chwila się rozpocznie. Jeśli rodzisz po raz pierwszy, możesz spodziewać się nawet 3 skurczów na minutę. Przy kolejnych porodach skurcze pojawiają się co około 2 minuty. Kolejne charakterystyczne objawy porodu to rozwarcie szyjki macicy i odejście wód płodowych. To znak, że akcja porodowa już się rozpoczęła.

Przed samym porodem przyszła mama odczuwa też, że obniża się jej brzuch. Mogą pojawić się biegunki i wymioty. Dochodzi do wydalenia czopa śluzowego. Wiele kobiet odczuwa też ból pleców i nóg. Te objawy porodu są typowe i nie są powodem do niepokoju. To jest jednak właśnie ten czas, kiedy powinnaś znaleźć się na porodówce. Pamiętaj, że poród ma kilka faz, więc pierwsze symptomy to nie powód do paniki, ale chwila, by spokojnie dojechać do szpitala. Niepokojące objawy porodu to między innymi ból głowy, podwyższone ciśnienie i krwawienie z dróg rodnych. W takim przypadku należy natychmiast udać się do szpitala.

Ostatnie chwile w dwupaku, czyli o czym pamiętać na sali porodowej

Na sali porodowej przede wszystkim pamiętaj, by nie panikować i stosować się do zaleceń położnej i lekarza. Przypomnij sobie wiedzę ze szkoły rodzenia i staraj się właściwie oddychać oraz przeć w odpowiednich momentach. Wszystko będzie dobrze, czuwa nad wami zespół specjalistów. W razie potrzeby możliwe jest cesarskie cięcie, więc nie martw się na zapas. To z całą pewnością nie pomoże ani Tobie, ani maluchowi.

Poprzedni artykułSukienki plus size na wesele – jakie wybrać, by wyglądać modnie i atrakcyjnie?
Następny artykułPrezent na komunię – jaki wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj