Prezent na komunię – jaki wybrać?

Maj to miesiąc, który kojarzy się przede wszystkim z kwitnącymi kasztanami i maturami. Ale jest też to wyjątkowy miesiąc dla wielu kilkulatków, którzy najczęściej właśnie w maju przystępują do pierwszej komunii świętej. Dla dzieci jest to wielkie wydarzenie, bo po raz pierwszy na oczach swoich bliskich przystępują do tego sakramentu. Zwyczajem stało się, że po uroczystościach w kościele dzieci spotykają się ze swoimi rodzinami na niewielkiej uroczystości, której nieodłączną częścią są prezenty. W tym artykule podpowiemy prezent na komunię warto kupić dziecku.

Kontrowersyjna idea dawania prezentów na komunię

Wielu księży, oraz część osób ze środowisk katolickich uważa, że idea prezentów z okazji przyjęcia pierwszej komunii świętej przesłania najważniejszą kwestię tego dnia. Często też osoby zaproszone czują się zażenowane tym, jak drogich prezentów się od nich oczekuje. Bo tu niektórzy rodzice dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej sami narzucają przesadne wymagania. Jednak coraz częściej rodziny podchodzą do tego rozsądnie, i nie oczekuje się od gości tak kosztownych prezentów jak chociażby quady, komputery czy wypasione konsole do gier.

Sama idea dawania prezentów nie jest jednak zła, zwłaszcza jeśli taki prezent może stać się szczególną pamiątką z danego dnia, lub nawiązuje do wartości religijnych, które powinny w tym dniu być najważniejsze. Jeszcze kilkanaście lat temu taką standardową pamiątką z komunii świętej był zegarek, albo święty medalik. Teraz coraz częściej w prezencie dzieciom daje się różnego rodzaju elektronikę. Nadal jednak na rynku jest wiele opcji prezentów na komunię, które mogą przede wszystkim stanowić pamiątkę tego szczególnego dnia, nie zaburzając tego co jest najbardziej kluczową kwestią tej uroczystości.

Ile powinien kosztować prezent na komunię?

W okolicach kwietnia i maja bardzo wiele osób szuka informacji, ile powinien kosztować prezent na komunię. Dla wielu gości jest to z jednej strony spory wydatek, a z drugiej nie chcieli by wyjść na skąpców. Jednak to co często sugeruje Internet może przerażać, kwoty podawane na różnych forach, zwłaszcza te dotyczące rodziców chrzestnych i dziadków potrafią zatrważać.

Warto pamiętać, co jest najważniejsze w dawaniu prezentów, a przecież nie jest to cena, tylko chęć sprawienia radości obdarowywanej osobie. Zgodnie jednak z tradycją dziadkowie i chrzestni zwykle kupują nieco bardziej okazałe podarki. Powinny być to jednak prezenty zgodne z możliwościami tych osób, a nie koniecznie z wygórowanymi oczekiwaniami otoczenia. Jeżeli dziecko marzy o jakimś naprawdę drogim prezencie to rodzice powinni zadbać o realizację takiej zachcianki. Wystarczy z wyprzedzeniem poprosić gości o nieco skromniejsze podarki, a w zamian tego dołożenie jakiejś cegiełki do tego konkretnego marzenia dziecka. Zresztą coraz częściej goście w obawie przed nietrafionym prezentem dają dzieciom pieniądze, z które później można sfinansować tego typu zakup.

Co warto podarować dziecku na prezent z okazji komunii?

Pomysłów na prezent komunijny można znaleźć naprawdę wiele. Nadal wiele dzieci w tym dniu otrzymuje rowery czy zegarki. Bardzo popularna jest też elektronika, choć raczej ta mniejszego kalibru cenowego czyli aparaty fotograficzne, tablety oraz czytniki e-book. Na bardziej kosztowną elektronikę, taką jak komputer, zwykle goście jednak się składają.

Kupując jednak samodzielnie jakiś droższy prezent, zwłaszcza elektronikę warto tego typu pomysł zawsze konsultować z rodzicami. Chodzi o zarówno o to by dziecko nie dostało chociażby dwóch tabletów, z których jeden i tak trzeba będzie oddać, albo sprzedać. Ale także po to by z jednej strony nie kupić gadżetu, który okaże się bezwartościowy, lub z którego dziecko będzie mogło korzystać, ale z dużymi ograniczeniami, z uwagi na zasady wychowawcze, jakie przyjęli rodzice.

Coraz częstszym zwyczajem podczas obdarowywania dziecka przystępującego do komunii jest dawanie mu niewielkiego prezentu oraz pewnej kwoty pieniędzy za którą sam będzie mógł spełnić swoje marzenia. Jest to opcja bardzo wygodna, i to zarówno dla osoby kupującej prezent, jaki i dla obdarowywanego. Dołączając jednak niewielki prezent do koperty z pieniędzmi warto jednak pokusić się o coś, co będzie stanowiło szczególna pamiątkę tego wyjątkowego dnia oraz będzie skupiało się na religijnym znaczeniu uroczystości.

Bardzo religijnym, a jednak drobnym prezentem, będzie podarowanie dziecku jego własnej Biblii. Taka książka powinna się znaleźć przecież na półce każdego wierzącego. Jeśli ma ona jednak stanowić pamiątkę szczególnej uroczystości, jaką jest przyjęcie pierwszej komunii świętej, warto jednak postawić na personalizowany egzemplarz. Można wybrać piękny egzemplarz zdobiony stosownie do takiej okazji, w kolorze odpowiednim dla chłopca lub dziewczynki. Można jednak pójść o krok dalej i zamówić Biblię z okładką opisaną imieniem dziecka, a może nawet i samą datą tej szczególnej uroczystości. Można też zakupić klasyczne wydanie Biblii, ale pakowane w piękną, personalizowaną drewnianą skrzyneczkę, w której później dziecko będzie mogło przechowywać książkę, lub inne pamiątki z uroczystości.

Do typowych prezentów na komunię należą też różańce. Pełnowymiarowy różaniec dziecko jednak otrzymuje od rodziców jeszcze podczas przygotowań. Alternatywą może być mały różaniec, stanowiący jedynie dziesiątkę tej modlitwy w specjalnie spersonalizowanym, pamiątkowym pudełku.

Fajnym pomysłem na drobny prezent na komunię są też wszelkie akcesoria fotograficzne do przechowywania zdjęć, których po takiej uroczystości zwykle bywa sporo. Może to być personalizowany album na zdjęcia, z piękną okładką nawiązującą do charakteru uroczystości, oczywiście datą kiedy ona się odbyła i imieniem dziecka. Może to być też personalizowana ramka, ze specjalną dedykacją, stworzona do tego by postawić w niej wybrane, pamiątkowe zdjęcie w stroju komunijnym.

Dla osób, którym mniej zależy na wymiarze religijnym takiej pamiątki, a raczej na przekazaniu pieniędzy w ciekawszej formie niż zwykłe pudełko na rynku dostępne są chociażby skarbonki, ozdobione stosownie do charakteru uroczystości, i podobnie jak chociażby Biblia czy ramka, pozwalające na pewien poziom personalizacji.

Poprzedni artykułJak przygotować się do porodu?
Następny artykułJakie spodnie wyszczuplają?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj