Uczucie osłabienia po antybiotyku – jak sobie pomóc?

Antybiotykoterapia, choć zazwyczaj skuteczna, stanowi dla organizmu niemałe obciążenie. Jak radzić sobie z uczuciem osłabienia po antybiotyku, jakie problemy mogą się pojawić i dlaczego warto mieć pod ręką dobry probiotyk dla dorosłych?

Zmniejszona ilość energii po antybiotyku

Sporym problemem po kuracji antybiotykiem może być spadek formy fizycznej i energii. Możesz odczuwać pewną ospałość i zmęczenie. Jak przezwyciężyć ten stan?

  • Nie forsuj się. Wracaj do formy w spokojnym tempie, staraj się nie przemęczać i w miarę możliwości dużo odpoczywaj. Aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana, ale tuż po antybiotyku dawkuj ją sobie stopniowo, powoli zwiększając czas trwania treningów, obciążenie czy dystans na bieżni.
  • Zadbaj o zdrową dietę. Organizm po antybiotykoterapii szczególnie potrzebuje odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Postaraj się, by Twoja dieta była jak najbardziej urozmaicona – włączaj do niej produkty pełnoziarniste, kasze, chude mięso i ryby, a przede wszystkim warzywa i owoce, a także świeżo wyciskane soki. Pamiętaj też o tym, by jeść regularnie – to ważne, by systematycznie dostarczać organizmowi energii.
  • Pij dużo wody. By organizm funkcjonował prawidłowo, musi być odpowiednio nawodniony. W okresie osłabienia po antybiotyku nie zapominaj więc o regularnym dostarczaniu mu płynów – optymalna ilość to ok. 2 litrów na dobę, z przewagą wody, ale herbaty ziołowe i zupy też się liczą.

Probiotyk po antybiotyku

Dlaczego warto stosować probiotyk? Po antybiotyku struktura mikroflory bakteryjnej jelit, która ma duży wpływ na ich prawidłowe działanie, ulega zmianie. Antybiotyk niszczy bowiem również te dobre bakterie. Warto już podczas antybiotykoterapii przyjmować probiotyk dla dorosłych.

Jeszcze kilkanaście lat temu takie preparaty można było dostać głównie w ampułkach, które wymagały przechowywania w lodówce. Dzisiaj jednak niemal każdy dostępny na rynku probiotyk dla dorosłych ma formę kapsułki i nie zmienia swoich właściwości w temperaturze pokojowej. Kiedy brać probiotyk – przed czy po antybiotyku? Najlepiej codziennie przyjmować go na noc, po wieczornej dawce antybiotyku.

Artykuł sponsorowany

Poprzedni artykułAlligator vs Python – pokaż swoją dziką stronę z marką Cluse
Następny artykułCzerwona sukienka w kwiaty – jakie dodatki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj