Dom kojarzy nam się z ciepłem, bezpieczeństwem i komfortem. Oczywiście wiele z tych uczuć związanych jest z ludźmi, z którymi dzielimy tę intymną przestrzeń, jednak wiele może zostać również osiągnięte w tym temacie właśnie za pomocą dobrego projektu. W tym artykule podpowiemy Ci, jak prosto i poprawnie urządzić przestrzenie wspólne, które dzielimy z innymi domownikami.
Przede wszystkim – planowanie i pomiary
Każdy dobry projekt zaczyna się od wizji, jednak możemy być w niemałych tarapatach, jeśli na wizji poprzestaniemy. By stworzyć funkcjonalne wnętrza potrzebujemy dobrego planowania. Dzięki temu nie tylko unikniemy niepotrzebnych wydatków, ale również w pełni wykorzystamy przestrzeń, jaką posiadamy.
Tworzenie własnego projektu wnętrza może być wyzwaniem, dlatego warto przy tym korzystać z inspiracji na przykład z internetu bądź zdecydować się na współpracę z architektem, który pomoże nam w stworzeniu niepowtarzalnego i osobistego wnętrza.
Jednym z kluczowych elementów planowania jest poczynienie pomiarów. Pomoże nam to stworzyć dokładny obraz przestrzeni, z którą pracujemy i odpowiednio ją zagospodarować. I tak, wybierając się później na zakupy, nie kupimy impulsywnie tej dużej kanapy, która zupełnie przyćmi mały salon. Będziemy wiedzieć, czego mamy szukać i co ma szansę zadziałać w naszym domu, tym samym nie przekraczając własnego budżetu.
Źródło: Studio Loko
Proporcje
Tak jak już wspomnieliśmy, wymiary i proporcje mają ogromne znaczenie. To one, odpowiednio dobrane, umożliwią nam stworzenie przestrzeni funkcjonalnej, komfortowej i stylowej. Dobry projekt przestrzeni wspólnych zakłada dobór mebli i dekoracji, które komplementują siebie i samą przestrzeń. Ta duża kanapa ma szansę sprawdzić się w mieszkaniu loftowym, niekoniecznie w standardowym m3. Telewizor powinien być ustawiony możliwie na wysokości oczu, gdyż w taki sposób najwygodniej się nam ogląda.
Podobnie w kuchni – wyspa kuchenna to świetna dekoracja, jednak nie może być ona zbyt duża lub zbyt mała dla danej przestrzeni.
Płynne przejście
Jak sprawić, by dom wyglądał spójnie? Najlepiej zastosować prosty zabieg przechodzenia różnych motywów z pomieszczenia do pomieszczenia. Bardzo dobrze wygląda to na otwartych planach przestrzeni, ale nie tylko. Przechodzące przez siebie motywy mogą być motywami kolorystycznymi, a także mogą być wyznacznikami danego stylu architektonicznego, który obraliśmy dla naszych wnętrz. Najczęściej będzie to mieszanka obu tych rozwiązań, które ułatwi nam stworzenie bardzo spójnego projektu. Łatwiej zatem podejść do projektowania domu, jako do projektowania całości, a nie poszczególnych pomieszczeń odrębnie.
Źródło: Studio Loko
Priorytety
Oczywiście żaden projekt nie będzie odpowiedni, jeśli nie zaspokoi potrzeb Twoich i Twojej rodziny. Liczba domowników, sposób spędzania czasu i nasz styl zawsze będą najlepszym wyznacznikiem tego, co sprawdzi się w naszych wnętrzach. Jeśli lubimy razem gotować, większe blaty będą miały rację bytu, analogicznie będzie w kwestii wypoczynku i mebli do salonu.