Ze względu na starzejące się społeczeństwo w Europie i lepsze zarobki w Niemczech coraz częściej Polki i Polacy decydują się na wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów do pracy jako opiekunki osób starszych. Jak zostać opiekunką? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.
Praca w Niemczech dla Polaków
Oprócz pracy typowo fizycznej w Niemczech jest również wiele ofert pracy dla Polaków w opiece. Praca polega na przeprowadzce do domu lub mieszkania seniora, dbania o jego higienę, dietę i samopoczucie. Jest to świetna alternatywa dla tych z nas, którzy nie potrafią znaleźć dobrej pracy w Polsce lub chcą sobie zwyczajnie dorobić. Wyjazdy do seniora trwają zazwyczaj tylko kilka miesięcy. Aktualnie oferty pracy możecie znaleźć tutaj: https://laxocare.pl/oferty/. Laxocare jest agencją opiekunek, która zapewnia nam ubezpieczenie, wszystkie potrzebne dokumenty oraz opiekę podczas wyjazdu, dzięki czemu nie jesteśmy zdani sami na siebie w obcym kraju.
Cechy dobrej opiekunki osób starszych
Jeśli zastanawiamy się nad wyjazdem do Niemiec jako opiekunka osób starszych, to warto zastanowić się nad tym, czy sprawdzimy się w tej roli. Idealną opiekunką będzie osoba, która jest cierpliwa i empatyczna. Bez tych cech bardzo ciężko będzie nam przychodziła opieka, a dodatkowo stan psychofizyczny seniora może się pogorszyć. Kolejna bardzo ważną cechą jest zorganizowanie – praca polega na codziennym wykonywaniu wielu obowiązków, które należy wykonywać w odpowiedniej kolejności. Idealna opiekunka osób starszych powinna również być nadzwyczaj odpowiedzialna – często będziemy pierwszymi osobami, które mogą zauważyć niepokojące objawy u seniora.
Umiejętności opiekunki
Jeśli mowa o umiejętnościach, to najważniejsza jest znajomość języka niemieckiego. Bez tego możliwość wyjazdu będzie raczej niemożliwa. Oczywiście wystarczy, chociaż niewielka jego znajomość, tak aby umieć porozumiewać się z seniorem, jego rodziną oraz służbami medycznymi. Pamiętajmy, że im wyższy poziom języka posiadamy, tym wyższe będą nasze zarobki. Kolejną umiejętnością, którą warto posiadać jest prawo jazdy – staje się ono przydatne podczas codziennych sytuacji, takich jak zakupy oraz w momencie, kiedy jest potrzeba przewiezienia seniora na przykład do lekarza pierwszego kontaktu.
Wykształcenie kierunkowe niewymagane
Osoby zastanawiające się nad podjęciem pracy jako opiekunka osób starszych często zastanawiają się, czy niezbędne jest im wykształcenie medyczne czy terapeutyczne. Oczywiście będzie ono z pewnością dużym atutem, jednak nie jest wymagane przez pracodawców. Najważniejsze jest nasze usposobienie i zaangażowanie w pełnione obowiązki.
Podjęcie pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech może okazać się świetną alternatywą od pracy w Polsce, która jest mniej płatna oraz nie przynosi tyle satysfakcji. Mając w sobie dużo empatii, cierpliwości i odpowiedzialności możemy być pewni, że świetnie sobie poradzimy w tej roli. Nie można również zapomnieć o tym, że musimy nauczyć się języka niemieckiego, aby móc się komunikować z seniorem oraz jego rodziną.