Polip szyjki macicy — przyczyny, objawy, leczenie

Problem polipów szyjki macicy występuje u około 5%-12% kobiet. Zazwyczaj diagnozowane są podczas wizyty kontrolnej lub przy poszukiwaniu przyczyn zaburzeń miesiączkowania. Zazwyczaj rozwijają się u kobiet w wieku rozrodczym, mogą się jednak pojawić również po menopauzie. Co jest przyczyną powstawania polipów i jakie są metody ich leczenie?

Polip szyjki macicy

  • Polip szyjki macicy – co to jest i dlaczego powstaje?
  • Objawy polipa szyjki macicy
  • Diagnostyka zmian
  • Usunięcie polipa szyjki macicy i leczenie

Co to jest polip szyjki macicy i jakie są przyczyny jego powstawania?

Polip szyjki macicy to zmiana powstająca w wyniku przerostu fragmentu błony śluzowej szyjki macicy i najczęściej jest umiejscowiony w jej kanale. Może się jednak zdarzyć, że  rozwinie się w części pochwowej szyjki. Polip ma kształt łzy lub płatka, o odcieniach różowego po fioletowy, a nawet czerwony. Jego powierzchnia jest lśniąca i połyskująca i może dorastać do około 3 cm długości. Zmiana jest łagodna, a ryzyko zezłośliwienia wynosi jedynie 0,0-0,1%.  

Dokładne przyczyny powstawania polipów nie są znane. Przypuszcza się, że może mieć to związek z przewlekłym stanem zapalnym w obrębie kanału szyjki macicy. Problem ten dotyka głównie kobiety w wieku rozrodczym. Najczęściej diagnozowany jest u Pań po 40 roku życia. Szacuje się również, że w 25% przypadków występowanie polipów szyjki macicy jest skorelowane z polipami endometrium.

Jakie objawy daje polip szyjki macicy?

Polip szyjki macicy nie daje żadnych bolesnych objawów i zazwyczaj wykrywany jest podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Z czasem polip może prowadzić do zaburzeń miesiączkowania. Może również stanowić przyczynę krwawień między miesiączkowych, pojawiania się upławów, czasem ze śladami krwi, plamienia po stosunku płciowym, czy badaniu ginekologicznym. Dodatkowo polip szyjki macicy zwiększa predyspozycje na infekcje błony śluzowej macicy, które mogą być trudniejsze do wyleczenia.

W ekstremalnych sytuacjach polip szyjki macicy może być przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Jak wygląda diagnostyka polipa szyjki macicy?

Polipy szyjki macicy zazwyczaj rosną do światła kanału szyjki macicy, można więc je łatwo wykryć, jak osiągną nieco większe rozmiary. Najlepiej widoczne i najłatwiejsze do zdiagnozowania są polipy uszypułowane. Zazwyczaj wykrywane są w czasie badania USG wykonywanego przezpochwowo.

Dodatkową diagnostykę w kierunku polipa szyjki macicy umożliwiają badania:

  • Cytologiczne – umożliwiające wykrycie nieprawidłowych komórek w budowie polipa;
  • Kolposkopia – badanie wykonywane z wykorzystaniem kolposkopu w celu dokładnej obserwacji dróg rodnych;
  • Histeroskopii – umożliwia obserwację trzonu oraz jamy macicy za pomocą endoskopu;
  • Badanie histopatologicze – wykonywane po wycięciu polipa, by sprawdzić, czy w wyciętym fragmencie tkanki, nie występują komórki nowotworowe.

Usunięcie polipa szyjki macicy i inne metody leczenie

Polipektomia, czyli usunięcie polipa https://www.dcg.wroclaw.pl/usuniecie-polipa-szyjki-macicy.html to prosty zabieg, który wykonywany jest zazwyczaj ambulatoryjnie w pierwszej fazie cyklu. Zanim jednak lekarz ustali termin zabiegu, należy go poprzedzić leczeniem stanów zapalnych pochwy, by nie doszło do zakażenia po zabiegu.

Polipektomia polega na wycięciu polipa oraz wyłyżeczkowaniu szyjki macicy, a czasem również jamy macicy. Ma to na celu usunięcie nawet drobnych zmian niewidocznym gołych okiem oraz wykluczyć obecność nowotworu. Wycięty fragment oddawany jest do badania histopatologicznego. Cały zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym lub krótkiej sedacji. Pacjentka po obserwacji może jeszcze w tym samym dniu wrócić do domu.  

Poprzedni artykułJak opiekunka w Niemczech radzi sobie z nieśmiałością?
Następny artykułNowoczesne nakładki ortodontyczne – czym się wyróżniają?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj