Olejki eteryczne – sekret roślin leczniczych

Leczenie olejkami eterycznymi ma swój rodowód w starożytnych Indiach. Praktyka ta przywędrowała do Europy najprawdopodobniej w średniowieczu.

To właśnie olejki eteryczne są sekretem skuteczności roślin leczniczych w poprawie naszego zdrowia. Dzięki nim możemy w łagodny i nieinwazyjny sposób, leczyć takie dolegliwości jak przeziębienie, bezsenność, bóle głowy. Olejki eteryczne z roślin leczniczych są również niezastąpione w poprawie nastroju w stanach depresyjnych i stresie.

Które olejki warto mieć w domu?

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy jest niezwykle wszechstronny. To idealny składnik kosmetyków. Sprawdzi się szczególnie w kąpieli lub pod prysznicem. Doskonale wpływa na kondycję skóry mobilizując ją do produkcji ceramidów, przez co staje się odporniejsza na czynniki zewnętrzne. Ma działania relaksując i odstresowujące, a także pobudza siły witalne.

Olejek lawendowy

Uważany za zabójcę stresu i cudotwórcę w problemach skórnych. Kąpiel z olejkiem lawendowym gwarantuje przespaną noc i obniżenie poziomu napięcia. Z kolei skóra po zastosowaniu olejku lawendowego uspakaja się, znikają podrażniania i drobne stany zapalne.

Olejek różany

Różany olejek eteryczny pozyskiwany jest poprzez destylację ręcznie zbieranych kwiatów tej rośliny, uprawianej w słynnej Dolinie Róż w Bułgarii. Z 2 do 5 ton zebranych kwiatów, destyluje się 1 kg olejku eterycznego. Jest niezastąpiony w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i dojrzałej.

W jaki sposób można stosować olejki eteryczne

Aromaterapia

Terapia zapachem ma zastosowanie w chorobach dróg oddechowych (niewielkie cząsteczki dostają się do układu oddechowego) oraz w kłopotach ze snem i zaburzeniach nastroju. Olejki można wlewać do specjalnych dyfuzorów, które będą rozpylać je w pomieszczeniu. Sprawdzają się też tzw. „kominki”, gdzie świeczka podgrzewa olejek powodując, że cząsteczki parują. W przypadku stresu i kłopotów ze snem zaleca się skropienie poduszki olejkiem lawendowym. A w przypadku kataru – wąchanie chusteczki skropionej olejkiem eukaliptusowym.

Doustnie

Część olejków eterycznych można stosować doustnie. Warto jednak pamiętać, że należy je rozcieńczać w olejach jadalnych oraz stosować bardzo rozważnie. Niektóre olejki mogą podrażnić lub nawet poparzyć przełyk. Dlatego przed doustnym stosowaniem lepiej zasięgnąć porady doświadczonego terapeuty medycyny naturalnej. Najbezpieczniejsze w stosowaniu są olejki eteryczne z ziół: bazyliowy, tymiankowy, kminkowy, olejek z oregano. Wspomagają trawienie i usuwanie toksyn z organizmu. W przypadku bólu gardła czy schorzeń jamy ustnej sprawdzi się płukanie wnętrza ust rozcieńczonym olejkiem, na przykład miętowym.

Na skórę

Olejki eteryczne są składnikiem ogromnej ilości kosmetyków. Dlatego można je stosować na skórę zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i w przypadku niektórych schorzeń. Warto wmasować olejek w stopy lub kark. W przypadku stosowania na całe ciało należy rozcieńczyć olejek eteryczny z olejkiem nośnym – tę funkcję może spełnić oliwka do ciała czy olej ze słodkich migdałów. Najczęściej stosowane na skórę są: olejek różany, z drzewa herbacianego, lawendowy. Pierwszy ma działania łagodzące i odżywcze, drugi przeciwdziała stanom zapalnym i sprawdza się przy wypryskach, natomiast lawendowy jest bardzo wszechstronny – złuszcza, wygładza i odmładza.

Poprzedni artykułPerfumy męskie – co warto o nich wiedzieć?
Następny artykuł3 korzyści z cateringu dietetycznego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj