Na czym polega badanie USG brzucha i jak się do niego przygotować?

USG brzucha jest badaniem obrazowym, mającym na celu obrazowanie narządów wewnętrznych. Podczas badania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, emitowane przez głowicę przykładaną do badanej okolicy. Każda z tkanek ma inną gęstość; fale odbijają się na granicach ośrodków o różnej gęstości, by powrócić do umieszczonego w głowicy detektora. Dzięki temu, że po odbiciu mają różną siłę, urządzenie jest w stanie stworzyć na ich podstawie obraz lokalizacji oraz struktury poszczególnych elementów, a także ich ruchu. Co ważne, nie istnieją praktycznie żadne przeciwwskazania do badania USG. Jego wykonanie uniemożliwia jedynie obecność infekcji, otwartych ran, oparzeń oraz urazów kości w badanej okolicy. Nie zaleca się także przeprowadzania go w przypadku złamań, które niedawno uległy zamknięciu, ponieważ może to narażać pacjenta na ból. Badanie może być przeprowadzane również u ciężarnych.

Jak przebiega badanie USG brzucha?

Badanie USG brzucha w klinice Rex Medica Sport wykonywane jest przez lekarza – rexmedicasport.pl/usluga/usg-jamy-brzusznej. Pokrywa on skórę w okolicy badania żelem, który umożliwia pełen kontakt głowicy ze skórą pacjenta, usuwając zarazem pęcherzyki powietrza. Następnie przesuwa głowicę aparatu, uzyskując tym samym widoczne na ekranie monitora obrazy badanych tkanek i organów.
Pacjent powinien wykonywać polecenia lekarza, np. oddychać zgodnie z zaleceniem.

USG brzucha – jak się przygotować?

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej nie wymaga od pacjenta skomplikowanych przygotowań. Należy jedynie pamiętać, że przeszkodę w dokonaniu prawidłowej oceny znajdujących się w jamie brzusznej narządów stanowi treść pokarmowa oraz gazy zalegające w żołądku, dwunastnicy oraz jelitach. Z tego powodu, o ile lekarz nie zaleci inaczej, badanie powinno być przeprowadzane na czczo.

Ważne, by w dniu poprzedzającym badanie unikać spożywania produktów o działaniu wzdymającym, takich jak warzywa kapustne i strączkowe, jogurty oraz napoje gazowane. Osoby, u których wzdęcia występują często, powinny unikać tych pokarmów już na dwa dni przed planowanym badaniem. Należy przyjąć także jeden ze środków odgazowujących, dostępnych w aptece bez recepty, takich jak Espumisan (3-4 kapsułki 3 razy dziennie) lub Simetigast Forte (jedna kapsułka wieczorem w przeddzień badania oraz jedna kapsułka rano w dniu badania).

Nie powinno się już nic jeść przynajmniej sześć godzin przed badaniem. Można pić niewielkie ilości niegazowanej wody, starając się nie połykać przy tym nadmiernych ilości powietrza. Nie powinno się też żuć gumy oraz palić papierosów. Jeżeli pacjent przyjmuje leki, powinien przyjąć je nie później niż na godzinę przed wykonaniem badania.

Jakie dokumenty należy przynieść na badanie?

Przychodząc na badanie USG brzucha w klinice Rex Medica Sport, należy pamiętać o zabraniu ze sobą:
– oryginału aktualnego skierowania na badanie,
– wyników poprzednich badań obrazowych w postaci płyty oraz opisu,
– wyników badań laboratoryjnych,
– wypisów ze szpitala,
– dowodu osobistego.

Co ważne, osoby niepełnoletnie muszą zgłosić się na badanie z rodzicem lub opiekunem prawnym (przy czym musi on legitymować się oryginałem dokumentu potwierdzającego opiekę); należy także zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka.

Poprzedni artykułLaser Shape na twarz i na ciało!
Następny artykułZłoty napój – złoto dla odporności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj