Migrena a dieta – jaka jest jej rola w leczeniu?

Napady migreny mają postać jednostronnego bólu głowy, który może towarzyszyć nam nawet kilkanaście godzin. Bardzo często w takich sytuacjach pojawia się także światłowstręt oraz uczucie mdłości. Migrena jest zjawiskiem, które w ogromnym stopniu obniża komfort życia, a jej nawracający charakter sprawia, że może skutecznie wyeliminować nas z różnego rodzaju aktywności czy spotkań oraz pokrzyżować wiele planów. Czy w takim przypadku pomoże nam dietetyk? Jaki jest związek diety z migreną i którymi produktami spożywczymi warto się zainteresować?

W jaki sposób można walczyć z migreną?

Przyczyny migrenowych bólów głowy nadal nie zostały dokładnie wyjaśnione. Wskazuje się m.in. na predyspozycje genetyczne, biochemiczne, związane z metabolizowaniem serotoniny, neuronalne, mające związek z pracą mózgu oraz naczyniowe. Leczenie ma najczęściej charakter farmakologiczny, jednak coraz częściej mówi się także o odpowiednich zasadach odżywienia. Dietetyk z jednej strony zaleci nam spożywanie posiłków, które zmniejszają ryzyko pojawienia się migreny, z drugiej wykluczy produkty, które mogą ją wywoływać.

Dieta dla osób cierpiących na migreny

Jedną z substancji, która może wpływać na pojawienie się migreny jest kofeina. Warto pamiętać, że występuje ona nie tylko w kawie, ale również energetykach, izotonikach i słodkich napojach. Bardzo ważne jest zatem ograniczenie ich spożywania. Z jakich substancji i składników powinniśmy jeszcze zrezygnować?

  • Dietetyk z pewnością doradzi nam unikanie produktów zawierających glutaminian sodu, czyli najczęściej wysoko przetworzonych. Ten składnik jest oznaczony symbolem E621 i bardzo często znajdziemy go w różnego rodzaju gotowych sosach, zupkach chińskich i przyprawach.
  • Kolejnym składnikiem do wyeliminowania jest aspartam, czyli sztuczny słodzik (E951). Najczęściej dodaje się go do wszelkich napojów typu light czy zero. Jest także obecny w gumach do żucia.

Jakie posiłki powinny znaleźć się w diecie osób cierpiących na migreny? Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie produktów możliwie jak najbardziej świeżych, gdyż te zawierają najmniejsze ilości tyraminy (składnika, który również może wywoływać napady). Oprócz tego, zalecana jest żywność naturalna i niskoprzetworzona, o niskim indeksie glikemicznym. Bardzo ważne jest unikanie odwodnienia i uczucia głodu, gdyż obie sytuacje mogą wpłynąć na pojawienie się migreny. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dziennika, w którym zapisuje się zjedzone potrawy. W ten sposób można zidentyfikować produkt będący czynnikiem wyzwalającym.

Poprzedni artykułWiosna we wnętrzach – jak się zainspirować?
Następny artykułKiedy warto stosować korzeń maca?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj