Czym jest krioterapia? Sprawdź, jak działa ciekły azot!

Szukasz sposobu na zmniejszenie bólu, a może – chcesz zredukować ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych? Skorzystaj z możliwości współczesnej medycyny i poddaj się zabiegowi krioterapii. Czym jest ta forma rehabilitacji i co ma z nią wspólnego ciekły azot? Sprawdziliśmy!

Właściwości ciekłego azotu i sposoby przechowywania

Ciekły azot charakteryzuje się wysoką wydajnością chłodzenia i dlatego jest chętnie wykorzystywany w różnych branżach, w tym także – w medycynie i rehabilitacji. Jeśli ma zachować swoje właściwości, musi być odpowiednio przechowywany. Optymalne warunki do przechowywania ciekłego azotu zapewni naczynie Dewara, dostępne w sklepie Cryogen.

Krioterapia – szereg zabiegów o różnym działaniu

Krioterapia w praktyce stanowi szereg zabiegów o rozległym lub miejscowym działaniu leczniczym. Powszechnie nazywana leczeniem zimnem, wykorzystuje ciekły azot o temperaturze sięgającej -140 stopni Celsjusza. Działanie skroplonego gazu dzieli się na dwa etapy – najpierw dochodzi do obkurczania się naczyń krwionośnych i zmniejszenia przepływu krwi, a następnie – gwałtownego ich rozszerzenia. Jakie są skutki leczenia zimnem?

Przede wszystkim – tkanki zostają zaopatrzone w zwiększoną ilość tlenu i substancji odżywczych, a także – mediatory o skutecznym działaniu przeciwzapalnym. To jednak niejedyne korzyści. Potraktowanie chorego miejsca ciekłym azotem pozytywnie wpływa na jego przyspieszoną regenerację, a dodatkowo łagodzi dolegliwości bólowe, pozwalając zmniejszyć liczbę przyjmowanych leków przeciwbólowych.

W konsekwencji krioterapia obniża napięcie mięśni, zmniejsza obrzęk i skraca czas leczenia kontuzji. Dodatkowo zwiększa ruchomość stawów i tolerancję wysiłku fizycznego. Krioterapia może być miejscowa lub ogólna. Jakie są wskazania do leczenia zimnem i co różni możliwe warianty?

Krioterapia miejscowa – co musisz o niej wiedzieć?

Ciekły azot może być wykorzystywany w leczeniu miejscowym. Wówczas schładza się wybraną część ciała, a zabieg jest przeprowadzany przez wykwalifikowany personel. Dlaczego warto zaufać profesjonalistom? Przede wszystkim, dlatego, by nie doszło do odmrożenia w obrębie leczonego miejsca. Krioterapia miejscowa najczęściej jest stosowana między innymi w sytuacji urazów sportowych, stanów po złamaniu, a także – zmian zwyrodnieniowych i rwy kulszowej i stanów pooperacyjnych.

Krioterapia ogólna – najważniejsze informacje

Zabieg krioterapii ogólnej jest przeprowadzany z wykorzystaniem dedykowanej komory. To do niej wchodzi pacjent na czas trwania zabiegu. O czym należy pamiętać przed zabiegiem? Przede wszystkim – o zabezpieczeniu dłoni, stóp i uszu, a więc tak zwanych części dystalnych.

W czasie zabiegu pacjent pozostaje w stałym kontakcie z wykwalifikowanym personelem – po to, by w sytuacji nagłego pogorszenia samopoczucia było możliwe natychmiastowe udzielenie pomocy. Krioterapia ogólna proponowana jest osobom zmagającym się z depresją, osteoporozą i nadmiernym napięciem mięśniowym.

Wskazania i przeciwwskazania do leczenia ciekłym azotem

Leczenie ciekłym azotem w ramach krioterapii ma zastosowanie w przypadku zapalenia okołostawowego ścięgien, torebki stawowej lub mięśni, dolegliwości związanych z mikrourazami, a także – skręceń i ich następstw. Wskazaniem do zabiegu mogą być także przewlekłe stany bólowe, choroby reumatyczne i stany pooperacyjne oraz przykurcze i oparzenia.

Krioterapia nie jest polecana osobom zmagającym się z chorobami skóry lub krwi, miejscowymi obrażeniami oraz chorobami nowotworowymi. Przeciwwskazaniem są także przebyte zatory, zakrzepy żylne i stany osłabienia.

O zasadności wykorzystania krioterapii miejscowej lub ogólnej decyduje lekarz ortopeda lub neurolog.

Czym jest krioterapia? Sprawdź, jak działa ciekły azot!
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here