2 miesiąc ciąży – objawy, rozwój dziecka i badania

Między 5, a 8 tygodniem ciąży w Twoim organizmie zachodzi najwięcej zmian. Jako przyszła mama, musisz przygotować się, że początki ciąży tego błogosławionego stanu mogą dawać się we znaki. Niektóre z symptomów są Ci już znane, ponieważ mogły pojawić się w poprzednim miesiącu, jednak do nich dochodzą kolejne. Brzuch w 2 miesiącu ciąży wciąż jest niewidoczny, a głównym utrapieniem będą nudności i wymioty. Czego jeszcze można spodziewać się w tym okresie? Czy należy udać się do lekarza? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, abyś wiedziała, na co zwrócić uwagę i co będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka.

5 tydzień ciąży – co warto wiedzieć?

Według kalendarza ciąży, 5 tydzień to dokładnie 2 miesiąc i pierwszy trymestr ciąży. Mimo iż ciąża trwa już 5 tygodni, zarodek ma dopiero 3 tygodnie.

Właśnie upływa termin spodziewanej miesiączki, nie doczekałaś się menstruacji, za to pojawiły się pierwsze objawy, takie jak zmęczenie, złe samopoczucie i mdłości. Wymioty i nudności towarzyszą przyszłej mamie od kilku, do nawet kilkunastu tygodni. Aby zniwelować ten nieprzyjemny objaw, można wspierać się herbatą z imbirem czy migdałami. Mogą także pojawić się problemy z układem pokarmowym w postaci zgagi, biegunki, wzdęć czy zaparć.

Przyszła mama będzie musiała sobie jeszcze poradzić z:

  • wzmożoną potrzebą oddawania moczu,
  • upławami dróg rodnych,
  • nieprzerwanym uczuciem zmęczenia,
  • sennością,
  • zawrotami i bólem głowy,
  • niepokojem,
  • podenerwowaniem,
  • dekoncentracją,

Pamiętaj jednak, że każda kobieta jest inna. Część przyszłych mam będzie zmagała się ze wszystkimi objawami, niektóre kobiety mogą odczuwać tylko część z nich, a największe szczęściary unikną ich w ogóle.

Więcej szczegółowych informacji o 5 tygodniu ciąży znajdziesz tutaj: https://www.mustela.pl/mustela-blog/5-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy.

Ciąża 6 tydzień – co dzieje się z Tobą i Twoim dzieckiem?

W 6 tygodniu ciąży zarodek jest wielkości ziarenka maku. Jama owodniowa znajdująca się obok zarodka wypełni się płynem, tworząc wody płodowe. Będą stanowiły od teraz ochronę przed ewentualnymi urazami oraz przed bakteriami.

Co dzieje się z Tobą w ciąży w 6 tygodniu? Wciąż może doskwierać Ci tkliwość piersi, dodatkowo brodawki staną się pełniejsze i ciemniejsze. W pierwszym trymestrze mogą pojawić się również delikatne krwawienia, które świadczą o zagnieżdżającej się komórce płodowej w ścianie macicy. Jeżeli nie występują często i są delikatne – nie ma powodów do obaw. Jeżeli jednak są zbyt obfite, mogą świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Wówczas nie powinnaś ich bagatelizować, ponieważ pierwszy trymestr wiąże się z ryzykiem poronienia. Odpowiednio wczesna reakcja zwiększa możliwość odratowania płodu.

Chcesz poznać więcej objawów, które pojawiają się w 6 tygodniu ciąży? Zajrzyj tutaj: https://www.mustela.pl/mustela-blog/6-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy.

7 tydzień ciąży – jak rozwija się zarodek

W 7 tygodniu ciąży rozwija się główka zarodka, która obserwowana pod mikroskopem ma już prawidłowy kształt i coraz więcej detali:

  • powoli wykształcają się gałki oczne i dziurki w nosie, początki języka i ust oraz zawiązki zębów;
  • ręce i nogi zaczynają powoli wykształcać zalążki stóp i dłoni;
  • serduszko bije dwa razy szybciej niż u dorosłego człowieka;
  • pierwsze kości wykonane są z miękkich chrząstek.

To bardzo dobry czas na wizytę u ginekologa, który zapewne zleci badania krwi, moczu oraz pobierze materiał do cytologii i badania czystości pochwy. Wszelkie infekcje muszą zostać wykryte odpowiednio wcześnie, ponieważ mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak rozwija się zarodek w 7 tygodniu ciąży, zobacz tutaj: https://www.mustela.pl/mustela-blog/7-tydzien-ciazy-kalendarz-ciazy.

Ciąża – 8 tydzień

W 8 tygodniu kończysz 2 miesiąc ciąży. Dziecko w 8 tygodniu ciąży zaczyna mieć już wyraźniejsze rysy twarzy, dobrze ukształtowane narządy wewnętrzne oraz stawy i kości (póki co w formie tkanek kostnych). Twój maluszek rośnie i potrzebuje do tego mnóstwo energii. W związku z tym, zaczynasz spalać więcej kalorii, co w połączeniu z mdłościami i niechęcią do jedzenia może powodować utratę kilku kilogramów.

Z kolei szybszy metabolizm objawia się niekiedy napadami wilczego głodu. Mogą pojawiać się coraz dziwniejsze zachcianki żywieniowe. Oznacza to, że organizm wykazuje zwiększoną potrzebę na niektóre składniki mineralne. Jeżeli będziesz miała ochotę na sok pomidorowy – śmiało go wypij. Wzbraniaj się jednak przed jedzeniem fastfoodów i nadmiernej ilości słodyczy.

Zażywanie ciążowych suplementów jest niezwykle ważne w kwestii prawidłowego rozwoju dziecka. To również istotny aspekt w kwestii Twojego zdrowia. Zarodek będzie kosztem Ciebie pobierał cenne składniki odżywcze, które są mu niezbędne do przetrwania. Dlatego musisz je uzupełniać.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykułPsycholog online – wygodna i bezpieczna pomoc psychologiczna
Następny artykułNa co zwrócić uwagę, kupując suszarkę ogrodową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj